ارسال بسته‌ها پستی هرگز قرار نبود پیچیده باشد. حدود بیست سال پیش برای ارسال یک کالا فقط کافی بود آن را بسته‌بندی کرده و آدرس محل تحویل را روی آن یادداشت کنید و باقی کار را به اداره پست واگذار کنید. مشکلی بوجود نمی‌آمد چرا که بیست سال پیش، هیچ‌کس نمی‌دانست که چگونه تجارت الکترونیک قرار است طرز فکر مردم را در مورد خرید به طور کامل تغییر دهد. با پدیدار شدن فروشگاه‌های اینترنتی در جهان و شرایطی که کرونا ایجاد کرد، باعث شد افراد بیشتری خرید اینترنتی را به خرید حضوری ترجیح دهند که بیشتر این خریدهای آنلاین با درخواست حمل و نقل انجام می‌شود. این بدان معناست که سالانه میلیاردها بسته تحویل داده می‌شوند و میلیاردها بسته به عنوان بازگشت، ارسال می‌شوند. همچنین باید توجه داشت که تجارت الکترونیک همچنان یک بازار رو به رشد است و همچنان تعدا بسته‌های ارسالی رو به افزایش خواهند بود.

با افزایش تعداد بسته‌ها و پیچیده‌تر شدن سیستم‌های لجستیکی، هزینه‌های ارسال و دریافت بسته درب منزل افزایش پیدا می‌کند و این ممکن است مشتری‌ها را از خرید اینترنتی منصرف کند. برای بهینه کردن مراحل حمل و نقل و کاهش هزینه‌های لجستیک، راهکارهای موثری توسط متخصصان این حوزه پیشنهاد شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کمدهای هوشمند شهری اشاره کرد. در ایران نیز، گنجه به عنوان اولین صندوق‌های هوشمند پستی وظیفه‌ی دریافت و تحویل مرسولات را ایفا می‌کنند.

کمدهای هوشمند، راهکاری نو در تجارت الکترونیک

در دنیای امروز حمل و نقل و تجارت الکترونیک، کمدهای هوشمند شهری راهکاری کامل و نوین را به فروشگاه‌های اینترنتی برای ارسال و تحویل مرسولات خود به مشتریان ارائه می‌کنند. اسمارت لاکر یا صندوق‌های هوشمند اصلا چی هستند؟ این کمدها در واقع انبارک‌های هوشمند و اشتراکی هستند که در سراسر شهر توزیع شده‌اند و وظیفه‌ی دریافت، نگهداری و تحویل بسته‌های مشتریان را به عهده دارند. یک سیستم کاملا خودکار که بدون وجود اپراتور مرسولات را کاربران تحویل می‌دهد.

گنجه‌ها، اولین کمدهای هوشمند اشتراکی در ایران، در نقاط امن و در دسترس مانند مراکز خرید، مراکز اداری، خانه‌های نوآوری، فروشگاه‌های کتاب و کافیشاپ‌ها نصب شده‌اند. کاربران گنجه این امکان را دارند که در زمان خرید آنلاین یک گنجه‌ی نزدیک به عنوان نقطه تحویل برگزینند تا پیک‌های فروشگاه اینترنتی سفارش آن‌ها را در کمدهای هوشمند جایگذاری نمایند. در روز موعود کاربر می‌تواند در هر زمان به کمد مراجعه کند و بسته خود را تحویل بگیرد. لاکرهای هوشمند گنجه‌ به واسطه سرویس‌دهی 24/7 و توزیع مناسب در سطح شهر می‌توانند هم برای فروشندگان آنلاین‌شاپ‌ها و هم مشتریانشان بسیار موثر واقع شوند.

کمدهای هوشمند، راهکاری نو در تجارت الکترونیک

کاهش چشمگیر هزینه‌های ارسال بسته‌ها به کمک گنجه

برای درک راحت‌تر مسئله مثال ساده‌ای را با هم بررسی کنیم. فرض کنید که یک فروشگاه اینترنتی قصد دارد سفارش‌های مشتریان یک محله را به آن‌ها تحویل دهد. اتفاقی که در حال حاضر می‌افتد این است که پیک فروشگاه باید مسیر طولانی را در آن محله طی کند تا بتواند مرسوله‌ها را درب منزل مشتریان تحویل دهد. برای پیشگیری از مرجوعی مرسولات، می‌بایست زمان تحویل طبق زمان‌بندی مشخصی که در هنگام سفارش برای مشتری معین شده پیش برود. با این حال ممکن است در طول این مسیر، به دلیل تاخیر در زمان تحویل، مشتری در خانه حضور نداشته باشد و پیک مجبور شود سفارش‌ها را مرجوع کند. در این روش در زمان‌بندی‌های سه ساعته، نهایتا در هر محله، پیک می‌تواند 80 بسته را تحویل دهد و درصد محسوسی از مرسولات نیز مرجوع می‌شوند.

اکنون فرض کنید که از کمدهای هوشمند گنجه به عنوان نقاط تحویل حضوری به مشتری استفاده شود. در این سناریو، پیک فروشگاه به جای تحویل مرسولات درب منزل هر مشتری، سفارش‌های مشتریان را به لاکرهای هوشمند گنجه‌ای که خود کاربران انتخاب کردند، تحویل می‌دهد. در هر نقطه‌ی تحویل، پیک می‌تواند تا 30 بسته را در کمدهای هوشمند گنجه، جای‌گذاری نماید. بنابراین در زمان‌بندی روزانه با تعداد سفیر کمتر و مسیرهای طی شده‌ی کوتاه‌تر آنلاین‌شاپ‌ها این امکان را دارند تا تعداد زیادی سفارش را به مشتریان خود تحویل دهند. با این کار در زمان، هزینه و نیز مصرف سوخت وسیله‌ی نقلیه‌ی پیک، صرفه جویی می‌شود که به اتوماسیون و بهینه‌سازی فرآیند‌های لجستیک کمک شایانی می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده از کمدهای هوشمند در حلقه‌های زنجیره‌ی تامین، هزینه‌ی ارسال بسته‌ها تا 80 درصد کاهش پیدا می‌کند که بسیار چشمگیر بوده و برای یک فروشگاه اینترنتی مزیت رقابتی ارزشمندی ایجاد خواهد کرد.

کاهش چشمگیر هزینه‌های ارسال بسته‌ها به کمک گنجه

چرا مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی برای تحویل سفارش‌های خود از گنجه استفاده می‌کنند؟

تا به اینجا، از مزیت‌های کمدهای هوشمند گنجه برای فروشگاه اینترنتی آگاه شدیم؛ اما نکته‌ی مهم مسئله این‌جاست که چرا کاربران باید بخواهند که سفارش‌های خود را جایی غیر از درب منزل خود دریافت کنند! دلیل آن مشخص است: مشتریان به دنبال سطح سرویس بالا هستند! کاربران از انتظارهای طولانی برای دریافت مرسولات خود کلافه شده‌اند؛ از این که از کار خود بزنند و ساعت‌ها در منزل سپری کنند و منتظر رسیدن پیک باشند، خسته شده‌اند. در ذیل عمده دلایلی که مشتریان فروشگاه‎های اینترنتی برای تحویل سفارش‌های خود از گنجه استفاده می‌کنند، آورده شده است:

  • انعطاف زمانی:  کاربرانی که به خاطر شاغل بودن، دانشجو بودن و سایر محدودیت‌ها نمی‌توانند در زمان معینی بسته خود را تحویل بگیرند یا مکان مشخصی برای دریافت مرسوله خود ندارند. با استفاده از کمدهای هوشمند این امکان را دارند که در طول روز در هر زمان برای برداشتن بسته‌ی خود اقدام نمایند.
  • کاهش هزینه‌ی ارسال: کاربران برای دریافت درب منزل مجبورند هزینه‌های بالایی را پرداخت نمایند؛ این در حالی است که با کمک گنجه می‌توان با ارسال سفارش به لاکرهای هوشمند گنجه، هزینه‌های ارسال را تا یک‌سوم تعرفه‌ اولیه کاهش داد. دلیل آن هم واضح است: تحویل تعداد بالای مرسولات در یک محل!
  • کاربری ساده: کاربری گنجه‌ها به قدری ساده است که افراد در رده سنی‌های مختلف قادرند از آن‌ها استفاده کنند. مشتریان می‌توانند هر زمان که بخواهند به محل گنجه‎‌ها بروند و با یک اسکن ساده و احراز هویت، درب کمد را باز کنند. جدا از راحت بودن، چیز رضایت بخشی در مورد این فرآیند وجود دارد این است که با تکنولوژی روز دنیا در تماس خواهند بود.
  • دسترسی آسان: گنجه‌ها در سراسر شهر توزیع شده‌اند و در مراکز تجاری و اداری، ساختمان‌های آموزشی و دانشگاه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، در فروشگاه‌های کتاب و کافه‌های سطح شهر در دسترس می‌باشند. گنجه‌ها در حال تکثیرند!
  • زمان‌بندی معین: این که مشتریان نمی‌دانند بسته‌های‌شان در چه روز و چه ساعتی به دستشان خواهد رسید ناخوشایند است. با استفاده از سرویس تحویل در گنجه، در هر مرحله از ارسال، می‌توانید وضعیت بسته‌ی خود را با اعلان‌هایی که به صورت مستقیم به تلفن همراه شما ارسال می‌شود، مشاهده کنید.
  • دوست‌دار محیط زیست: یکی از مسئولیت‌های اجتماعی گنجه‌ها کاهش تولید آلایندگی در سطح شهرهاست؛ کاربران با انتخاب گنجه‌ها به عنوان نقاط تحویل، به کاهش تردد در زمان ترافیک و کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلایندگی‌ها کمک شایانی می‌کنند.

چرا مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی برای تحویل سفارش‌های خود از گنجه استفاده می‌کنند؟

نحوه‌ی اتصال فروشگاه‌های اینترنتی به زیرساخت گنجه

برای اتصال به زیرساخت نرم‌افزاری گنجه دو راه حل برای فروشگاه‌های اینترنتی تعبیه شده است:

 1. اینتگریشن نرم افزاری و  اتصال به زیرساخت گنجه: رزرو اتوماتیک
 2. پنل رزرو کمدهای هوشمند گنجه: رزرو دستی

اینتگریشن نرم‌افزاری و اتصال به زیرساخت گنجه‌

گنجه تنها یک لاکر هوشمند نیست! بلکه زیرساختی فناور-محور بر پایه اینترنت اشیاء بوده و برای آن‌که فروشگاه‌های اینترنتی گوناگون بتوانند در ارسال و تحویل سفارشات خود از کمدهای هوشمند گنجه‌ استفاده کنند می‌بایست به نرم‌افزار یکپارچه‌ای متصل شوند که وظیفه‌ی مدیریت ظرفیت و زمان‌بندی این صندوق‌های هوشمند را برعهده دارد. این زیرساخت با ارائه یک رابط برنامه نویسی کاربردی (api) با سیستم‌های مختلف ارتباط برقرار می‌نماید تا دیگر نیاز به توسعه بخش جدید و مجزا نباشد. پس از اتصال فروشگاه آنلاین به سیستم گنجه نیز کاربران آن فروشگاه می‌توانند بر روی نقشه تمامی گنجه‌ها را مشاهده کنند و به هنگام سفارش از آن‌ها استفاده نمایند. این نرم‌افزار این امکان را به مشتریان می‌دهد که بدون نیاز به اپراتور و کاملا خودکار، عملیات رزرو گنجه‌‌ی مورد نظر را در صفحه‌ی خرید و در قسمت آدرس به سادگی انجام دهند. برای سادگی روند برنامه‌نویسی نیز پلاگین‌هایی برای تسریع این فرآیند نوشته شده و آماده‌ی ارائه به سایت‌های فروشگاهی است.

پنل رزرو کمدهای هوشمند گنجه 

برای آن دسته از فروشگاه‌های اینترنتی که امکان اینتگریشن نرم‌افزاری با زیرساخت گنجه را ندارند و یا به صورت آزمایشی می‌خواهند از گنجه‌ها به عنوان نقاط تحویل خود استفاده کنند . فرصت کافی برای اینتگریشن نرم افزاری ندارند، نیز راهکاری ارائه شده است. این دسته از فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند با ثبت نام در زیرساخت نرم افزاری گنجه، از پنل رزرو کمدهای هوشمند گنجه استفاده کنند. برای استفاده از این پنل کافی است در وب‌سایت خود، گزینه‌ی تحویل حضوری در کمدهای هوشمند گنجه را قرار داده و پس از انتخاب گنجه‌ی مورد نظر، اپراتور به صورت دستی سفارش‌های تحویل در گنجه را به صورت تکی یا دسته‌ای در فایل اکسل در پنل رزرو وارد نمایند.

نحوه‌ی استفاده‌ی پیک فروشگاه اینترنتی از گنجه

برای جای‌گذاری بسته‌ها در گنجه، ابتدا می‌بایست فروشگاه‌های اینترنتی تعداد و ابعاد صندوق‌های گنجه‌ را برای آن روز ثبت نمایند. سپس پیک‌ها با در دست داشتن بسته‌های آن روز به گنجه‌های مربوطه مراجعه می‌نمایند و طبق مراحل زیر برای جای‌گذاری اقدام می‌نمایند:

 1. پیک به آدرس گنجه‌ی منتخب کاربر مراجعه می‌کند.
 2. با اسکن نمودن کد QR روی کمد به کمک دوربین تلفن همراه هوشمند خود و یا با وارد کردن آدرس app.ganje.net به وب اپلیکیشن گنجه وارد می‌شود.
 3. از بین گزینه‌های موجود، ورود به  عنوان “پیک” را انتخاب می‌نماید.
 4. برای احراز هویت، شماره تلفن همراهی را که با آن در زیرساخت گنجه ثبت نام شده است، وارد نموده و سپس کد تایید پیامک شده را وارد می‌کند.
 5. با انتخاب “برداشتن مرسولات”، بسته‌هایی را که از روز قبل هنوز در کمد هوشمند گنجه قرار دارند، مطابق چک‌لیستی که در وب‌اپلیکشن گنجه وجود دارد، خارج کرده و برای مرجوعی آن‌ها به فروشگاه در وسیله‌ نقلیه‌ی خود قرار می‌دهد و گزینه‌ی “پایان” را انتخاب می‌کند.
 6. پس از برداشتن مرسولات مرجوعی، با انتخاب “گذاشتن مرسولات”، مطابق چک‌لیستی که وب‌اپلیکیشن گنجه به اون نشان می‌دهد، اقدام به جای‌گذاری بسته‌ها در کمد هوشمند گنجه می‌کند و پس از اتمام جای‌گذاری‌ها “پایان” را انتخاب می‌کند.
 7. در طی فرآیند جای‌گذاری مرسولات اگر بسته‌ای را همراه خود نداشت از چک‌لیست حذف می‌کند و اگر ابعاد بسته با درب باز شده‌ای که از قبل رزرو شده است، هم‌خوانی نداشت قادر است تا با تغییر سایز مرسوله را در صندوق دیگری جای‌گذاری نمایند.
 8. به محض بسته شدن درب گنجه، برای مشتریان پیامکی ارسال می‌شود تا بتوانند با مراجعه به گنجه، بسته‌ی خود را تحویل بگیرند.

نحوه‌ی استفاده‌ی پیک فروشگاه اینترنتی از گنجه

نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران فروشگاه اینترنتی از گنجه

نحوه‌ی استفاده‌ی مشتریان آنلاین‌شاپ‌ها از گنجه مانند پیک‌ها بسیار ساده است. کاربران در هنگام خرید از فروشگاه‌های اینترنتی متصل به زیرساخت گنجه، به جای دریافت درب منزل از گزینه‌ی دریافت حضوری از کمدهای هوشمند گنجه را انتخاب می‌کند و پس از بررسی نقشه‌ی توزیع گنجه‌ها با انتخاب کمد‌های هوشمند نزدیک به محل مورد نظر خود وظیفه دریافت مرسوله را به گنجه می‌سپارد. بعد از ثبت سفارش و پردازش سفارش در فروشگاه، پیک در روز مشخص شده بسته را در لاکر هوشمند مورد نظر جایگذاری خواهد کرد.

هنگامی که بسته در گنجه‌ی مربوطه جای‌گذاری شد و درب کمد بسته شد، هوشمند، پیامکی برای مشتری ارسال می‌شود تا او را از رسیدن بسته‌ی خود و تعبیه آن در کمد آگاه کند و پس از آن کاربر با طی کردن مراحل زیر می‌تواند بسته‌ی خود را از گنجه بردارد:

 1. به آدرس کمد هوشمند گنجه‌ی منتخب مراجعه کند.
 2. با اسکن نمودن کد QR روی کمد به کمک دوربین تلفن همراه هوشمند خود و یا با وارد کردن آدرس app.ganje.net به وب اپلیکیشن گنجه وارد شود.
 3. از بین گزینه‌های موجود، ورود به  عنوان “کاربر” را انتخاب نماید.
 4. برای احراز هویت، شماره تلفن همراهی که با آن ثبت سفارش سفارش کرده را وارد کند و سپس کد تایید پیامک شده را وارد نماید.
 5. کد مرسوله‌ای که فروشگاه آنلاین برای کاربر صادر کرده که با عنوان اثبات تحویل یاد می‌شود را وارد کند.
 6. در صورت تطابق اطلاعات درب گنجه به روی کاربر باز شده و می‌تواند بسته‌ی خود را بردارد و درب را بندد.

نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران فروشگاه اینترنتی از گنجه

ابعاد لاکر هوشمند گنجه

لاکر هوشمند گنجه با توجه به کاربری که دارد باید مطابق با استفاده کاربر نهایی طراحی شود. همچنین مکان‌های قرارگیری این لاکرهای هوشمند نیز بر ابعاد آن‌ها تاثیرگذار است. این گنجه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمامی بسته‌های پستی با سایزهای استاندارد را در خود جای‌دهند.

ابعاد لاکر هوشمند گنجه

همکاری فروشگاه‌های اینترنتی با گنجه

کمدهای هوشمند یکی از راهکارهای کاهش هزینه‌های حمل و نقل، افزایش سودآوری و به دست آوردن یک مزیت رقابتی در بازار می‌باشند. گنجه با در اختیار داشتن کمدهای هوشمند در نقاط مختلف و نرم‌افزار قابل ادغام با سایر پلتفرم‌ها و سایت‌های فروش اینترنتی در حال حاضر به معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی سرویس‌دهی می‌کند و آماده همکاری با تمامی فروشگاه‌های اینترنتی می‌باشد.

ثبت نام در زیرساخت گنجه

در صورتی که فروشگاه اینترنتی دارید و میخواهید امکان تحول در گنجه را برای مشتریان خود فراهم کنید اطلاعات خود را وارد کنید.

توضیحات درخواست خود را اینجا وارد کنید