مدیریت لجستیک فروشگاه‌های اینترنتی و خرده‌فروشی‌های سطح شهر کار مشکل و پیچیده‌ای است؛ پیک‌های پستی در طول روز امکان دارد به اجبار مسیرهای طولانی و چند مرحله‌ای بسیاری را تجربه کنند. متخصصان حوزه‌ی مدیریت ناوگان و زنجیره تامین در تلاشند که با به حداقل رساندن سفرها و مسیرهای طی شده، فرآیند جمع‌آوری و ارسال بسته‌ را کارآمد و مقرون به صرفه نمایند. کمدهای هوشمند گنجه در این مسیر آماده‌ی ارائه‌ی سرویس به کسب و کارها می‌باشند تا راه‌حل لجستیکی نوینی برای شرکت‌های پستی به ارمغان آورد.

حلقه‌های زنجیره تامین

سفر یک محموله از فرستنده تا گیرنده را می‌توان به سه مرحله‌ی اساسی تقسیم‌بندی کرد:

 • فرست‌ مایل دلیوری
 • میدل‌ مایل دلیوری
 • لست‌ مایل دلیوری

این عناوین، در واقع مراحل اصلی زنجیره‌ی تامین خدمات لجستیک می‌باشند که برای بهینه کردن مدیریت ناوگان کسب و کارها باید به آن‌ها توجه نمود. فرست مایل دلیوری، به حمل‌ونقل کالا از مرکز تولید سازنده به انبار یا مرکز پردازش اشاره دارد. هنگامی که کالا به انبار می رسد، با پردازش مرسوله‌ها اولین مرحله به پایان می‌رسد و میدل مایل دلیوری آغاز می‌شود. در این مرحله بسته‌ها از مرکز پردازش به مراکز توزیع کوچک سطح شهر حمل می‌شود. لست مایل‌ دلیوری از این انبارها شروع شده و پس از رسیدن مرسوله به مشتری نهایی به پایان می‌رسد. از سه بخش زنجیره تامین، بیشتر خرده‌فروشان و پلتفرم‌ها بر بهینه‌سازی لست مایل دلیوری خود تمرکز می‌کنند؛ چرا که پر هزینه‌ترین بخش زنجیره تامین است. این در حالی است بهینه سازی فرست‌مایل دلیوری می‌تواند راهی موثر برای کاهش هزینه‌ها باشد. در ادامه به تفسیر فرست مایل دلیوری و نحوه‌ی بهینه‌سازی فرآیند به کمک لاکر هوشمند گنجه می‌پردازیم.

حلقه‌های زنجیره تامین

فرست مایل دلیوری First Mile Delivery: مفاهیم

فرست مایل دلیوری یکی از مراحل آغازین سفری است که بسته در فرآیند زنجیره تامین انجام می‌دهد و در آن مرسوله از سمت فرستنده برای اولین حلقه‌ی زنجیره توزیع ارسال می‌شود. در اولین مرحله‌ی فرآیندهای توزیع نیز یک گیرنده و یک فرستنده وجود دارد که بسته به نوع کسب و کار و صنعت می‌تواند متفاوت باشد؛ برای نمونه فرستنده می‌تواند مرکز تولید یا انبار تامین‌کننده و گیرنده می‌تواند شرکت حمل‌ونقل یا مرکز پردازش باشد. در فرست مایل دلیوری، پیک‌ها عموما وظیفه‌ دارند بسته‌های ارسالی مشتریان را از سطح شهر جمع‌آوری کرده و به مرکز پردازش برسانند. در این محل، مرسولات بر اساس آدرس‌ها و دیگر پارامترها دسته بندی می‌شوند تا فرآیند تحویل نهایی بسته‌ها بهینه شود. در نهایت، پیک‌ها مرسولات دسته‌بندی شده را برای هر منطقه‌ی خاص، با مسیریابی مناسب به دست کاربران نهایی می‌رسانند. 

هدف اصلی سرویس فرست مایل دلیوری افزایش سرعت جمع‌آوری ارسال و کاهش هزینه است؛ برای تحقق این هدف، باید تمام نقاط این مرحله را بهینه نمود، مشکلات را پیش‌بینی و در جهت رفع آن‌ها اقدام کرد. یکی از دغدغه‌‌های اصلی متخصصان لجستیک و عملیات، رسیدنِ به موقع مرسولات به مراکز پردازش است. از طرف دیگر، مشتریان نیز توقع دارند در زمان کمتری بسته‌های خود را به حلقه‌ی اول زنجیره‌ی توزیع برسانند، چرا که در وضعیت فعلی گاهی مجبورند در صف‌های طولانی منتظر بمانند تا مرسولات خود را به مراکز پستی تحویل بدهند؛ با این حال حاضر به صرف هزینه‌ی بیشتر برای سرویس سریع‌تر و مطلوب‌تر نیستند.

برای درک راحت‌تر مسئله مثال ساده‌ای را با هم مرور کنیم. فرض کنید هر روز برای این که به محل کار خود بروید از مسیر معینی عبور می‌کنید که دارای تاکسی خطی است. قانون تاکسی خطی واضح است؛ اول خط باید منتظر بمانید که تاکسی پر شود تا حرکت کند یا حتی در روزهای شلوغ مجبورید صف بایستید تا تاکسی‌ها به محل برسند و به نوبت مسافران را سوار کنند و راه بیافتند تا به مقصد برسید. همین منتظر ماندن برای پر شدن تاکسی یا ماندن در صف طولانی، ممکن است باعث شود شما با تاخیر به محل کار خود برسید. اگر بخواهید در روزهای خلوت، تاکسی با مسافر های کمتر حرکت کند و یا در روزهای شلوغ به جای استفاده از تاکسی خطی از تاکسی اینترنتی استفاده کنید، می‌بایست هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید و چون این مسئله‌ی هر روز شماست ممکن است خیلی راغب به صرف هزینه‌های بیشتر نباشید. متوجه ارتباط دو سویه‌ی ساعت شروع کار خود و ظرفیت تاکسی شدید؟

کارشناسان حوزه‌ی لجستیک می‌بایست پارامترهای گوناگون را به نحوی بهینه نمایند تا مرسولات ارسال شده‌ی مشتریان در زمان درست تحویل گرفته شوند. برای این کار باید بتوانند از ظرفیت موجود در محفظه‌ی بار پیک به صورت کامل و بهینه استفاده نمایند و نیز بتوانند در هر سفر پیک، از مشتریان بیشتری بسته تحویل بگیرند. همچنین می‌توانند با در اختیار گرفتن انبارهایی در سطح شهر نقاطی را برای تحویل بسته‌های ارسالی مشتریان تعبیه کنند و سپس از آن محل‌ها تجمیع کنند و به مراکز پردازش ارسال نمایند. بهینه نمودن زمان، ظرفیت، فضا سرعت تحویل گرفتن و هزینه، مهم‌ترین مسائلی است که باید در مراحل فرست مایل دلیوری در نظر گرفته شود.

فرست مایل دلیوری گنجه

فرست مایل دلیوری First Mile Delivery: چالش‌ها و فرصت‌ها

از آنجایی که یکی از مولفه‌های اصلی تجربه‌ی مثبت خرید یک مشتری وابسته به تحویل به موقع مرسوله می‌باشد، اغلب خرده‌فروش‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی که کالا و خدمات خود را به صورت محلی به فروش می‌رسانند تصمیم می‌گیرند این عملیات را درون‌سازمانی مدیریت کنند که با چالش‌های بزرگی همراه می‌شود؛ به این خاطر که هزینه‌های انبارداری، هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه ناوگان را به آن‌ها تحمیل می‌کند. شرکت‌های پستی نیز برای بهینه کردن فرآیندهای لجستیکی خود دچار این چالش‌ها می‌شوند.

تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها در جریان فرآیند فرست مایل دلیوری این است که همه چیز از برنامه‌ریزی و مسیریابی پیک‌ها گرفته تا طبقه‌بندی و دسته‌بندی مراحل را می‌توان به صورت دیجیتالی و خودکار برای گزارش‌دهی، مستندسازی و تجربه‌ بهتر ارسال‌کننده مدیریت کرد. بسیاری از فرآیندها، از ردیابی ناوگان، ارتباطات، انبارداری، اعلان‌ها و هشدارها را می‌توان اتومات کرد. امروزه حتی می‌توان با خودکار کردن فرآیندهای بارگیری و دسته‌بندی، سرعت انتقال را بهبود بخشید. این موضوع به شرکت‌های لجستیکی اجازه می‌دهد تا با منابع موجود، ظرفیت بیشتری را ارائه دهند، یا ظرفیت بیشتری را برای پذیرش ارسال‌کنندگان بیشتر آزاد کنند. برای این موضوع می‌بایست سه فاکتور را در نظر گرفت:

 • سرعت: کوتاه کردن زمان انبار کردن، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه را برای ارائه دهندگان خدمات لجستیک به همراه می‌آورد. این در حالیست که می‌توان طرح‌های خدمات طلایی ایجاد کرد و به مشتریان و کاربران نهایی برای سطح سرویس بالاتر عرضه کرد. این سطح سرویس می‌تواند از طرق زیر حاصل شود:

 

 1. ارسال و مسیریابی هوشمند
 2. انبارداری هوشمند
 3. استفاده از کمدهای هوشمند در سطح شهر به عنوان نقاط جمع‌آوری و ارسال
 4. دسته‌بندی‌های خودکار
 5. فعال نمودن لجستیک معکوس همزمان با جریان لجستیک منظم

 

 • انعطاف پذیری: توانایی ارئه‌ی خدمات متنوع‌تر به فرستندگان مرسولات، مانند ارائه‌ی خدمات On-Demand First Mile Delivery و Planned First Mile Delivery، می‌تواند بازی را عوض کند، دقیقا مثل کسب و کارهایی که در لست‌ مایل‌ دلیوری این خدمات را ارائه می‌کنند.  راه دیگری برای افزایش انعطاف پذیری برای خرده‌فروشان و فروشگاه‌های اینترنتی، ارائه پنجره‌های کوتاه‌تر و انعطاف پذیرتر است. به عنوان مثال، تامین‌کنندگان به جای تحویل بسته‌های ارسالی خود در ساعات نامناسب، می‌توانند چندین پنجره‌ی زمانی تحویل را بر اساس در دسترس بودن  و مشخص بودن هزینه‌ها انتخاب کنند. با استفاده از تکنولوژی‌های روز برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بازدهی مثل لاکرهای هوشمند، می‌توان خدمات متنوع‌تری را به مشتریان ارائه داد.

 

 • دید عملیاتی Real-Time: دید عملیاتی در طول سفر زنجیره تامین شامل:
 1. ردیابی Real-Time: همان طور که کاربران نهایی می‌‎خواهند بدانند در فرآیند لست‌ مایل دلیوری بسته‌ی شان در کجا قرار دارد، در فرست مایل دلیوری نیز مشتریان می‌خواهند همیشه از وضعیت بسته‌های ارسالی خود آگاه باشند.
 2. آگاه بودن از وضعیت ظرفیت ناوگان: هر چه زودتر اطلاعات مربوط به ظرفیت وسایل نقلیه پستی به دست برسد، زودتر می‌توان برای مسیریابی و برنامه‌ریزی اقدام نمود.

برای بسیاری از ارائه دهندگان خدمات لجستیک، اغلب فرآیندهای حمل و نقل فرست مایل، به صورت دستی صورت می‌پذیرد. اولین گام در کاهش هزینه‌ها و افزایش بازدهی این است که تمام عملیات و داده‌های زنجیره تامین به صورت آنلاین منتقل شوند و بیشتر مراحل مانند مسیریابی‌ها و انبارداری‌ها چه در سطح شهر و چه در انبارهای اصلی را به صورت اتوماسیونی مدیریت نمود. باید به خاطر داشت که به برنامه‌هایی نیاز خواهد بود که شفافیت و کنترل را برای همه ذینفعان فراهم کنند: از توزیع کنندگان، رانندگان، مدیران عملیات، و همه تا فرستندگان.

فرست مایل دلیوری گنجه

سرویس جمع آوری و ارسال بسته در گنجه

بهینه کردن فرآیند فرست مایل دلیوری و پایدار نگه‌داشتن درآمدها و هزینه‌های لجستیکی بسیار پیچیده است؛ چرا که برای در اختیار داشتن املاکی در سطح شهر که به عنوان انبار اولیه و محلی برای جمع‌آوری بسته‌های ارسالی مشتریان باشند و اپراتورهایی که به مشتریان سرویس ارائه کنند، هزینه‌های سرسام‌آوری به همراه دارد. شرکت گنجه برای این فرآیند راه حلی ارائه کرده است که در آن از لاکر هوشمند گنجه به عنوان نقاطی برای جمع‌آوری مرسولات استفاده می‌شود. ناوگان لجستیک شرکت‌های پستی می‌توانند، مرسولات خرده‌فروش‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی و فروشنده‌های پلتفرم‌هایی مانند دیجیکالا را که در گنجه‌ها تجمیع شده‌اند، جمع‌آوری نموده و به مراکز دسته‌بندی و پردازش تحویل بدهند.

سرویس فرست‌ مایل دلیوری گنجه به این صورت عمل می‌کند که در هر محله از سطح شهر، لاکرهای هوشمند گنجه را به مشتریان شرکت‌های پستی اختصاص می‌دهد آن‌ها بتوانند به سادگی و با صرف هزینه‌ و زمان کمتر بسته‌های ارسالی خود را در گنجه جای‌گذاری نمایند. از طرفی دیگر پس از تجمیع بسته‌ها در گنجه‌ها پیک‌های ناوگان پستی می‌توانند در مدت زمان کمتری مرسولات را جمع‌آوری کرده و به مراکز پردازش برسانند. این امر باعث می‌شود هم فرآیند فرست مایل دلیوری بهینه شود، هم موجب می‌شود که مشتریان راضی و خشنود شده و راحت‌تر این سرویس را انتخاب نمایند.

سرویس جمع آوری و ارسال بسته در گنجه

ارسال ارزان بسته‌ها: ادغام لست‌ مایل دلیوری و فرست مایل دلیوری

با وجود اینکه امکان دارد فرست مایل دلیوری در زنجیره تامین، اهمیت کمتری نسبت به لست مایل دلیوری داشته باشد، در عمل کسب و کارهایی به موفقیت می‌رسند که به این بخش‌ها به یک اندازه توجه می‌نمایند. اولویت دادن به بهینه‌سازی فرآیند فرست مایل دلیوری در کسب و کار کاری می‌کند تا در حین سرویس‌دهی با موارد سوپرایزی و شوکه‌کننده‌ی کمتری مواجه شوید، فرصت‌ها را بهتر درک کنید و نتایج بهتری به دست آورید.

سرویس پیشنهادی که گنجه به ناوگان‌های پستی ارائه می‌کند، ادغام سرویس فرست مایل دلیوری و سرویس لست مایل دلیوری است. در این مدل، در زمان‌های مشخصی از روز پیک‌ها  با مرسولات کاربران نهایی به محل گنجه‌ها مراجعه می‌کند. سپس با باز کردن درب‌های کمد هوشمند گنجه، بسته‌های ارسالی مشتریان خود را برداشته و در وسیله‌ی نقلیه خود جمع‌آوری می‌کند تا به مرکز پردازش ببرد. پس از برداشتن بسته‌های ارسالی، مرسولات کاربران نهایی که همراه خود آورده است را در گنجه جای‌گذاری کرده و عملیات فرست مایل دلیوری و لست مایل دلیوری را با موفقیت به اتمام می‌رساند. ادغام این دو سرویس باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها به صورت چشم‌گیری خواهد شد.

دریافت سرویس فرست مایل دلیوری از گنجه:

گنجه به عنوان شرکتی که بر روی زیرساخت لجستیک نوین فعالیت دارد و از ابزار کمدهای هوشمند شهری بهره می‌برد، روی مراحل مورد نیاز جهت بهینه‌ ساختن فرست مایل دلیوری و لست مایل دلیوری تسلط کامل دارد. با استفاده از سرویس‌های گنجه می‌توانید بهترین ترکیب از سرعت و قیمت ارسال را در اختیار داشته باشید و مشتریان راضی‌تری را به دست آورید. برای اطلاع از جزییات سرویس‌ها با ما در ارتباط باشید.

دریافت سرویس فرست مایل دلیوری از گنجه

در صورتی که نیاز به ارائه سرویس فرست مایل گنجه دارید اطلاعات خود را وارد کنید.

توضیحات درخواست خود را اینجا وارد کنید